سوسک ها حشراتی هستند که از زمان های قدیم روی کره زمین وجود داشته اند ؛ این حشرات در تمام دنیا بخصوص مناطق گرمسیر پراکنده اند ، گرما دوست هستند و در طول روز پشت رادیاتورها ، نقاط تاریک مثل مجاری فاضلاب ، دستشویی ، حمام ، شکاف دیوارها ، سقف ، کفپوش ، پشت کاغذ دیواری ، زیر موزائیک ، زیر قفسه ها و … یافت میشوند . البته سوسک هایی که ما میشناسیم تنها یک نمونه از ده ها هزار گونه آنها میباشد .نکته جالب اینجاست که همین موجودات منفور که بیشتر افراد آرزوی مرگ آنها را دارند ، آنقدر در حیات موجودات دیگر مؤثر هستند که محو شدنشان از روی زمین عواقب خطرناکی برای محیط زیست در پی خواهد داشت.این حشره شب کار بوده و روزها را به استراحت می ‌گذراند و چنانچه در محل استراحت مزاحمتی برایش ایجاد نشود، روزها به ندرت دیده می ‌شود. در طول شب روی کف اتاق‌ها، میزها و دیگر وسایل خانه حرکت کرده و دنبال غذا می ‌گردد.فراوانی غذا در آشپزخانه‌های نامرتب و کثیف که به طور متناوب تمیز نمی ‌شوند، باعث وفور سوسری‌ها در این مکان‌ها می‌ گردد.

نحوه زندگی سوسری ها

سوسک ها پس از ورود به اماکن و مستقرشدن در محل مناسب شـروع به تخم ریزی می کنند. تخم سوسک به تـعـداد شـانزده تـاچهل و هشت عدد می باشد که درون پوشش یا کپسولی قهوه ای و لوبیا مانندشامل دوردیف مـوازی اتاقکهای حاوی تخم به نـام اائوتک قراردارد. سوسری ها این کپسول ها را در محلهای تاریک و دور از چشم در شکاف ها و درزها گذاشته و یا به سطوح زیرین مـیز وصندلی یا تختخواب ا،جعبه چوبی و دیگر وسایـل بسته بـندی شده می چسبانند. کپسول ها بتدریج بزرگ شده، پس از مدتی سوسک های جوان سفیدرنگ کوچک بدون بال از درون آن خارج می شوند. از ابتدای تخـم ریزی تا خارج شدن نوزاد سـوسک (نـمف)، سی تا پنجاه روز طول می کشد. سوسری بالغ چند ماه تا یکسال زندگی می کند و در این مدت عمل تخم ریزی چندین بار تکرار می شود.

خطر سوسک برای سلامتی انسان

این موجودات موذی، معمولاً انسان را گاز نمیگیرند. امّا گاهی اثر گاز گرفتن آ نها بر روی بدن نوزادان و بیماران ناتوان دیده میشود. سوسکها باعث ایجاد بیماریهایی مثل تب زرد، وبا، دیفتری، کزاز، سل، حسّاسیت، انواع اسهال خونی و… میشوند. سوسکها باعث گرم شدن کره ی زمین میشوند! زیرا آ نها از خود گاز «متان » منتشر میکنند. این گاز کره ی زمین را گرم میکند. بد نیست بدانید که آنها تا ۱۸ ساعت بعد از مرگ هم گاز متان پس میدهند.

غذای سوسک

این جانورها «همه چیزخوار» و پرخورند! آنها هم مواد غذایی تازه و هم مواد در حال فساد را میخورند؛چیزهایی مثل پسماند های مواد غذایی که در زباله ها وجود دارد و حتّی مدفوع انسان و حیوان! سوسکها میتوانند بدون آب تا چند هفته و بدون غذا تا چند ماه زنده بمانند.

راه های مبارزه با سوسک

اگر درز یا شکافی در خانه، حیاط و انباری دیدیم به بزرگترهایمان اطلاع دهیم تا آن شکاف را باسیمان پر کنند. نظافت را در مدرسه و محیط زندگیمان رعایت کنیم. از ریختن خرد ههای غذا و زباله در مدرسه یا خانه خودداری کنیم. توجّه کنیم که درپوشهای فاضلاب بسته باشد. بهتر است برای توالت هم از درپوش استفاده کنیم. برنام هی سمپاشی به عهده ی بزرگترهاست. ما نباید سم را تنفس کنیم… چه به صورت گرد و چه به صورت افشانه.از هر وسیله ای برای کشتن سوسک استفاده نکنیم. بهتر است سوسک را طوری نابود کنیم که فرش، مبل و چیزهای دیگر، کثیف نشود. آشپزخانه، حمام و توالت همیشه باید کاملاً شست وشو داده شود. میتوانیم در پاکیزگی خانه، به پدر و مادرمان کمک کنیم.

بچه سوسک

تخم های سوسک داخل کپسول های جا دارد که تقریباً شبیه لوبیا قرمز است ! بعضی از انواع سوسک ها تخم هایشان را داخل شکاف ها می گذارند . هنگام باز شدن تخم ، سوسک نوزاد کاملاً سفید و بدون بال است . تعداد نوزادان داخل کپسول ، در گونه های مختلف بین ۱۴ تا ۴۸ عدد است . اگر سوسک به صورت وارونه قرار گیرد در مدت کوتاهی می میرد .

سوسک و تشعشعات هسته ای

بر اساس یک سری تحقیقات انجام شده مشخص شده است که سوسکها تنها موجودات زنده ای هستند که می توانند در برابر تشعشعات هسته ای و یا حتی یک انفجار هسته ای زنده بمانند. بنابر تحقیقات علمی انجام شده مشخص شده است که نوع پوست سوسکها به گونه ای است که می تواند از آنها در برابر تششعات هسته ای مراقبت کند. تنها زمانی که سوسکها در برابر تشعشعات هسته ای آسیب پذیر هستند در دوره پوست اندازی آنان است که هفته ای یک بار اتفاق می افتد. یک سوسک می تواند تا ۱۰ برابر میزان کشندگی تشعشع برای انسانها مقاومت کند.

آلرژی به سوسک

آلرژی به سوسکها یکی از انواع خطرناک آلرژی است که در حدود ۵۰ سال پیش کشف شده است. این حساسیت به دلیل تجزیه بخش هایی از بدن سوسک و ورود آن به درون جریان هوا رخ می دهد. این مواد پس از ورود به بدن انسان علائمی شبیه به بیماری “برونشیت” و تنگی نفس را بروز می دهد. تحقیقات اخیر در سطح جهانی نشان می دهد که باقی ماندن کودکان در سنین پایین در منزل باعث افزایش تعداد افراد مبتلا به این حساسیت است. بنا بر تحقیقات اخیر در هر خانه شهری چیزی در حدود ۹۰۰ تا ۳۳۰ هزار حشره از انواع مختلف وجود دارد.

سمپاشی در تجریش، سمپاشی در نیاوران، سمپاشی در پاسداران، سمپاشی در قیطریه، سمپاشی در زعفرانیه، سمپاشی در اقدسیه، سمپاشی در ولنجک، سمپاشی در فرمانیه، سمپاشی در میرداماد، سمپاشی در شریعتی، سمپاشی در غرب، سمپاشی در سعادت آباد، سمپاشی در یوسف آباد، سمپاشی در گیشا، سمپاشی در صادقیه، سمپاشی در ظفر، سمپاشی در تهرانپارس، سمپاشی در هروی، سمپاشی در رسالت، سمپاشی در نارمک، سمپاشی در ازگل، سمپاشی در لواسانات، سمپاشی در دولت، سمپاشی در لواسان، سمپاشی در شرق، سمپاشی در شمال تهران

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید