بیدها چه شکلی هستند؟

بال بید: معمولا دو جفت بال دارند که در مقیاس پوشیده شده اند.

چشم بید: آنها چشمان پیچ خورده و مرکب بزرگ دارند.

اندازه بید: ظاهر و اندازه بید بسته به نوع گونه ها متفاوت می باشد برخی از آنها بسیار بزرگ و برخی کوچک هستند.

رنگ: گونه هایی از بید هستند که به رنگ فلزی براق هستند. در حالی که بعضی از آنها قهوه ای یا خاکستری تیره هستند.

اکثر بیدهای موجود در محیط زیست طول آنها کوچکتر از 2 سانتی متر می باشد و اغلب رنگ آنها خاکستری قهوه ای و یا قهوه ای مایل به قرمز هستند.

علائم آلودگی بید در محیط

علائم موجود در خانه و یا ساختمان شما به شدت به نوع بید بستگی دارد. در داخل خانه این نوع حشرات توسط بزرگسالان تشخیص داده می شوند. چون آنها در اطراف اتاق پرواز می کنند و یا روی سطوح استراحت می کنند . بیدها در هنگام تغذیه از پارچه خورده شده تشخیص داده می شوند. پیله ها و حتی مدفوع آنها نشانه هایی از وجود این حشرات در خانه است. بیدهای پروانه در اطراف مواد غذایی نیز هستند که در مدت زمان مواد غذایی را هم بید آلوده می کند که در گوشه و کنار کابینت و دیوارها بیشتر دیده می شوند.

رفتار، عادات و رژیم غذایی بید

تغذیه و غذای بید به نوع آن متفاوت می باشد. آنها از گرده افشان ها و خون فاسد نیز تغذیه می کنند. برخی از بیدهای پروانه از آفت های اصلی در صنعت کشاورزی هستند در حالی که بعضی از آنها در چرخه عمر خود بدون هیچ تاثیر مستقیمی بر انسان آن را کامل می کنند. آنها اغلب منبع غذایی خوبی برای بسیاری از حیوانات از جمله: پرندگان، پستانداران ، خزندگان، دوزیستان، حشرات، گروه عنکبوتها و حتی برخی از گیاهان هستند. در داخل خانه صاحبان منزل به احتمال زیاد با این حشرات و آفت بید مواجه می شوند که بر روی مواد غذایی ذخیره شده در انبار و یا پارچه هایی که کنار گذاشته شده اند و از آنها تغذیه می کنند.

آسیب ناشی از وجود بیدها

اگرچه آنها بیشتر از توانایی خود در از بین بردن لباس های پشمی معروف هستند اما لباس های پارچه ای و لباس های مختلف و انواع دیگر مواد طبیعی از جمله ابریشم، مو، خز دار، و پر و… به آن جذب می شوند.

اندازه بید

این حشره بین 2.5 تا 5 سانتی متر طول دارد ومعمولا به رنگ زرد هستند.

لارو پروانه بید که کوچکتر هستند و بزرگ نیستند مسئول نابود کردن لباس ها می باشند. آنها پارچه را به حیوانات بیشتر ترجیح می دهند. بیدها ممکن است از ژاکت، پتو، فرش، اقلام تزئینی، بالشت ها و اسباب بازی ها مصرف کنند اما آنها ترجیح می دهند از الیاف مصنوعی تغذیه نکنند.

آنها کجا پنهان می شوند؟

آنها از نور دوری می کنند و اغلب در مکان های تاریک مانند زیرزمین، اتاق های زیر شیروانی و کمدها پیدا می شوند. در این مکان ها بیدها را می توان در چین های پارچه پیدا کرد و یا در گوشه و کناره ها هستند.

آلودگی

بیدها قادر هضم یک خانه بزرگ هستند و تا افراد در خانه متوجه شوند آسیب جدی به لباس و مبلمان وارد می کنند. در حالی که برخی از آنها بی ضرر هستند برخی دیگر مشهور به از بین بردن ماد غذایی هستند که اغلب بیدها، کرم خاکی آفت های آسیب رسان به حساب می آیند تعداد کمی از آنها از جمله پروانه یو، گلبرگ گوزن سیاه و سفید، پروانه فلانلای جنوبی بیشتر مربوط به این هستند که لارو بید می تواند نیش بزند. به ویژه در جوامع کشاورزی برخی از جمعیت ها می توانند خسارت شدیدی به بار بیاورند.

مزارع میوه از آلودگی بید رنج می برند، در حالی که کلم ها و محصولات اغلب توسط پروانه بی از بین می روند. بعضی از بیدها هستند که پنبه، گوجه فرنگی و ذرت مصرف می کنند. این لاروها معمولا به عنوان کرم پنبه ای، کرم گوجه فرنگی، کرم ذرت شناخته می شوند.

سمپاشی در تجریش، سمپاشی در نیاوران، سمپاشی در پاسداران، سمپاشی در قیطریه، سمپاشی در زعفرانیه، سمپاشی در اقدسیه، سمپاشی در ولنجک، سمپاشی در فرمانیه، سمپاشی در میرداماد، سمپاشی در شریعتی، سمپاشی در غرب، سمپاشی در سعادت آباد، سمپاشی در یوسف آباد، سمپاشی در گیشا، سمپاشی در صادقیه، سمپاشی در ظفر، سمپاشی در تهرانپارس، سمپاشی در هروی، سمپاشی در رسالت، سمپاشی در نارمک، سمپاشی در ازگل، سمپاشی در لواسانات، سمپاشی در دولت، سمپاشی در لواسان، سمپاشی در شرق، سمپاشی در شمال تهران

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید